Spotřebitelská půjčka

Kde si půjčit peníze a nenaletět?

Pokud potřebujete půjčit peníze na financování jiných potřeb, než je bydlení, můžete zvolit také spotřebitelskou půjčku. Úvěrů tohoto typu je celá řada, poskytují je jak banky, tak nebankovní společnosti. Zejména v druhém případě se ještě do nedávna jednalo o poměrně nepřehledný trh. Takzvané rychlé půjčky zpravidla od nebankovních společností byly často vysoce úročené a rizikové. S novelou zákona o spotřebitelském úvěru však došlo k výraznému obratu. Všichni poskytovatelé spotřebitelských půjček nyní spadají pod přímý dohled České národní banky a musí splňovat celou řadu velmi přísných pravidel – také jich z původních tisíců zbylo jen několik desítek.

Bankovní půjčky

Bankovní půjčky pro spotřebitele jsou zastoupeny v nabídce každé tuzemské banky. Obvykle se jedná o úvěry s delší dobou splatnosti, rozumnou úrokovou sazbou a vyšším finančním limitem (často až do výše 500 000 Kč). Takové uvěry mohou být vhodné jak na vybavení domácnosti, tak třeba na nákup osobního automobilu. Pro řádně splácející klient nabízí banky celou řadu výhod, zejména lepší úrokovou sazbu.

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky jsou flexibilnější, než ty bankovní. Zaplňují mezery a cílí na klienty, kteří si z nějakého důvodu nechtějí, nebo nemohou půjčit ve své bance. Nebankovní půjčku je tak možné získat třeba jen na 30 dní a půjčit do před výplatou jen pár tisíc korun. Stejně tak je ale možné získat úvěr větší – v řádu statisíců s dobou splatnosti i mnoho let. Výhodou nebankovních půjček je také vyšší rychlost vyřízení, nižší míra papírování a obecně lepší dostupnost. Nevýhodou pak bývá vyšší úročení.

Srovnání půjček