Postup koupě nemovitosti a vyřízení hypotéky

Jak postupovat krok za krokem při vyřizování hypotéky na nákup nemovitosti?

Sjedání hypotéky je poměrně složitý a dlouhý proces, je dobré se na něj pečlivě připravit už předem.

Najděte si nemovitosti o kterou máte zájem

Krok, který už pravděpodobně už máte za sebou. Nalezení nemovitosti ve které si dovedete představit, že strávíte zbytek života však není nic jednoduchého. Pokud nemovitost už máte vybranou, bude celý proces vyřízení hypotéčního úvěru jednodušší. Pokud hodláte hypotéku čerpat na stavbu, je proces trochu složitější – budete potřebovat pozemek, projektovou dokumentaci, územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru, rozpočet a harmonogram stavby a případně i smlouvu se stavební firmou. Ve vámi vybrané bance si následně předjednáte hypotéku (platnost nabídky bývá obvykle dostatečně dlouhá, abyste stihli vyřídit vše následné).

Odhad ceny nemovitosti

Pokud kupujete hotovou nemovitost (dům, byt), není pro banku rozhodující za kolik ji prodávající nabízí, nýbrž odhad provedený smluvním odhadcem. Právě z této částky bude banka následně vycházet. Odborný odhadce by měl nemovitost navštívit a provést místní šetření, vyhodnotit stav nemovitosti, lokalitu, možná rizika (záplavová oblast apod.), přednosti, nedostatky a provést porovnání cen s obdobnými nemovitostmi v dané lokalitě. Takový odhad obvykle stojí kolem 5000 Kč a je pro další kroky nezbytný.

Sepsání kupních smluv, složení jistiny a zápis do katastru

S prodávajícím musíte sepsat kupní smlouvu, která bude obsahovat všechny nezbytnosti. Pro tento účel pravděpodobně využijete služeb právníka. Do notářské úschovny pak složíte vaši část kupní ceny. Rovněž provedete návrh na vklad do katastru nemovitostí (obvykle trvá až 30 dní). Jakmile budete v katastru zapsáni jako majitelé kupované nemovitosti, banka uvolní svou část peněz. Prodávající obdrží peníze, nemovitost je vaše a můžete se stěhovat!

Co musíte bance doložit?

Hypotéka na bydlení – kalkulačka