Hypotéka na bydlení

Co je hypotéka a jak probíhá proces jejího sjednávání?

Hypotéční úvěr, nebo chcete-li hypotéka je účelový úvěr se kterým se během života setkáme v podstatě všichni. Jedná se o dlouhodobou účelovou půjčku určenou na financování nákupu, výstavby či rekonstrukce a dostavby nemovitostí. Nemovitostí se v tomto případě rozumí rodinný dům, byt či pozemek. Hypotéka je vždy vázána zástavním právem k nemovitosti ve prospěch veřitele (obvykle banky). Hypotéční úvěr se splácí klasicky, dle splátkového kalendáře, obvykle v měsíčních splátkách. Hypotéční úvěr bývá nízkoúročený (v porovnání s klasickými spotřebitelskými úvěry) a jeho splatnost se obvykle pohybuje v rozmezí 5 až 40 let.

Časté otázky a odpovědi

Kolik peněz mohu získat?
To je různé, celkovou výši hypotéčních úvěrů ovlivňuje více věcí. Jednak je to zástavní hodnota nemovitosti, dále účel úvěru a vaše bonita (tj. schopnost splácet). Banky obvykle půjčují maximálně do 90 % hodnoty nemovitosti (dle nařízení České národní banky by to však mělo být ještě méně, spíše 80 %). Důležitý tak je zejména parametr LTV (z anglického "loan to value" = úvěr k hodnotě). Jedná se o finanční výraz vyjadřující poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti. Zjednodušeně řečeno na příkladu, banka by vám za ideálních okolností půjčila na nemovitost v hodnotě 3 000 000 Kč maximálně 2 400 000 Kč (tj. 80 %). Počítejte navíc s tím, že jakožto kupující musíte zaplatit ještě daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z ceny.
Jak dlouho budu splácet?
To si dohodnete v rámci sjednávání hypotéky. Hypotéční poradce vám připraví více kalkulací, z nichž si vyberete. Hypotéku můžete za cenu vyšších splátek splatit rychleji, možnost je i hypotéku předčasně splatit. Ideální však bývá zvolit střední cestu, tedy nastavit výši splátek tak, abyste měli každý měsíc rezervu a počítali s dalšími okolnostmi, které mohou nastat (narození dítěte, ztráta zaměstnání apod.). Samozřejmě platí, že čím déle splácíte, tím více úvěr přeplatíte.
Co je RPSN a proč je tak důležité?
RPSN neboli roční procentní sazba nákladů udává procentuální podíl z dlužné částky, který musíte zaplatit za rok. Jedná se přitom o nejdůležitější parametr při porovnávání nabídek. Narozdíl od úrokové sazby (kterou banky rády inzerují častěji) totiž obsahuje skutečně veškeré náklady spojené s úvěrem. Více zde »

Hlavní výhody hypotéky na bydlení

Hypotéka na bydlení – kalkulačka